chariest سوریه بیانیه فرانسه آمریکا فرانسه

chariest: سوریه بیانیه فرانسه آمریکا فرانسه شیمیایی وزارت خارجه وزیر امور خارجه وزارت امور خارجه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری داعشی‌های فیلم حاتمی‌کیا چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟

بازیگر سوری «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا می گوید سکانس‌های حضور داعش در این فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است.

داعشی‌های فیلم حاتمی‌کیا چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟

داعشی های فیلم حاتمی کیا چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟

عبارات مهم : ایران

بازیگر سوری «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا می گوید سکانس های حضور داعش در این فیلم به واقعیت بسیار نزدیک است.

به گزارش مهر، محمد شعبان بازیگر سوریه ای در فیلم سینمایی «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا نقش «ماهر» یکی از سرسپرده های داعشی را ایفا کرده هست. شعبان می گوید تجربه مواجهه واقعی اش با داعش به او در پرورش کاراکتر ماهر کمک بسیاری کرده است.

این بازیگر جوان سوریه ای در یک گفتگوی کوتاه راجع به تجربه بازی خود در این فیلم و همکاری با ابراهیم حاتمی کیا صحبت کرد.

همکاری شما با گروه فیلمسازی «به وقت شام» برچه اساس صورت گرفت؟
پنج سال است در کشور عزیزمان ایران زندگی می کنم و دانشجوی ترم هشتم رشته کارگردانی سینما در دانشگاه هنر هستم و به زودی فارغ التحصیل می شوم. یکی از دوستانم که در گروه بازیگردانی فیلم حاتمی کیا بود با من تماس گرفت و گفت جهت یک فیلم به دنبال بازیگر عرب می گردند و کارگردان کار ابراهیم حاتمی کیا هست. جهت آزمون بازیگری نزد عوامل فیلم رفتم و خوشبختانه گزینش و جهت بازی به این فیلم دعوت شدم.

قبل از بازی در این فیلم، ابراهیم حاتمی کیا را می شناختید؟
وقتی در سوریه بودم تنها کارگردان ایرانی که می شناختم مجید مجیدی بود و فیلم «آژانس شیشه ای» را دیده بودم و خیلی دوست داشتم ولی نمی دانستم که کارگردان آن ابراهیم حاتمی کیا هست. هنگامی که به کشور عزیزمان ایران آمدم با سینمای ابراهیم حاتمی کیا آشنا شدم و فیلم «آژانس شیشه ای» را باز هم تماشا کردم.

تجربه همکاری در «به وقت شام» چگونه بود؟
تجربه بسیار خوبی بود حتی می توانم بگویم از کلاس هایی که در دانشگاه برگزار می شوند مفیدتر و بهتر بود. پیش از این نیز سر فیلمبرداری بعضی آثار سینمایی رفته بودم ولی هنگامی که به گروه فیلم «به وقت شام» پیوستم تازه فهمیدم کارگردانی یعنی چه. حاتمی کیا بسیار دقیق و حرفه ای است و در شلوغی صحنه های فیلم هم حواسش به جزیی ترین نکات هست. وی به خوبی می داند از بازیگر چه می خواهد و عوامل فیلم را به درستی راهنمایی می کند. این کارگردان با بازیگران و عوامل خیلی صمیمی و راحت است و حتی از من می پرسید که فلان جمله را چطور بگویی راحت تری؟ یعنی پیشنهادپذیر است.

خاطره ای از پشت صحنه این فیلم دارید؟
در وقت فیلمبرداری از سوریه خبر رسید که پدرم در بستر بیماری است و من از آقای حاتمی کیا خواستم نقشم را تمام کند تا بتوانم نزد پدرم بروم. به هرصورت شرایط مهیا شد و من به سوریه رفتم و چندین ماه بعد جهت پخش فیلم در جشنواره به پایتخت کشور عزیزمان ایران آمدم و همان روز در پردیس ملت آقای حاتمی کیا را دیدم و وی در آن شلوغی و ازدحام بلافاصله از من پرسید محمد حال پدرت چطور است؟ که برایم بسیار با ارزش بود.

شما مواجهه واقعی با افراد داعشی هم داشته اید.
بله همینطور هست. من در محله ای زندگی می کردم که هم داعش و هم گروه های تروریستی دیگر که در کشور عزیزمان ایران کسی نام ارزش را نشنیده و شناختی از آنها ندارد حضور داشتند. چند سال قبل وارد محله ای شدم که در آن غریبه بودم و تروریست ها که فکر کردند از طرفداران دولت هستم مرا دستگیر کردند تا به عنوان گروگان نگه دارند و از خانواده ام پول بگیرند. این مواجهه واقعی ام با گروهک ترویستی بود. همان وقت متوجه شدم اغلب اعضای گروهک های تروریستی بسیار کم هوش هستند و هرآنچه به آنها گفته می شود باور می کنند. آنها با کشتن مردم مشکلی ندارند و شقاوت خود را نوعی جهاد می دانند.

مواجهه با داعش چقدر به شما در ایفای نقش یک داعشی کمک کرد؟
وقتی در فیلم «به وقت شام» بازی می کردم حس کردم باز هم با داعش مواجهه دارم و تلاش کردم همان چیزهایی را که دیده بودم در ایفای نقشم به کار گیرم.

به عنوان یک مخاطب و یک دانشجوی کارگردانی سینما هنگامی که جهت نخستین بار فیلم را در جشنواره دیدید دوست داشتید؟
بله من این فیلم را بسیار دوست دارم. تکنیک هایی که در این فیلم استفاده شده است بسیار عالی هست. این فیلم قبلا در استوری برد طراحی کامل شده است بود که این اتفاق در سینمای کشور عزیزمان ایران به ندرت اتفاق می افتد. آقای حاتمی کیا جهت ثانیه به ثانیه فیلم طرح و برنامه داشت. کارگردانی این فیلم فوق العاده بود و جایزه ای که به آقای حاتمی کیا اعطا شد واقعا حق وی بود. توصیه دیگری که من بسیار دوست دارم این است که حاتمی کیا بیان کرد بخش فنی و جلوه های خاص فیلم را تماما با همکاری بازیگران و صورت های معروف ایرانی تولید کرده که به نظرم بسیار با ارزش است.

آیا داعشی های فیلم حاتمی کیا به افراد واقعی در داعش شباهت دارند؟
داعش و تفکر پلید آن همان چیزی است که در فیلم می بینید حتی بعضی از صحنه های فیلم مو به مو بازسازی شده است اند. جهت مثال صحنه ای که قرار است در بالمیرا سر اسیران را از بدن ارزش جدا کنند دقیقا در واقعیت اتفاق افتاده هست. در فیلم می بینیم که این گروه یک کارگردان دارند که صحنه های اعدام را کارگردانی می کند و این دقیقا کاری است که داعش انجام می دهد. جهت این گروه فیلمبرداری و نشر آن در اینترنت بسیار مهم است.

آیا بعد از اتمام تحصیلات تان درایران می مانید و فیلمسازی خواهید کرد یا به کشور خودتان بازمی گردید؟
من از مردم ایران، مسئولان کشور عزیزمان ایران و دانشگاهی که با آغوش باز پذیرای من شد تقدیر می کنم و دوست دارم در کشور عزیزمان ایران بمانم و به فیلمسازی مشغول شوم ولی آینده را نمی شود آینده نگری کرد.

داعشی‌های فیلم حاتمی‌کیا چقدر به واقعیت نزدیک هستند؟

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | ایرانی | کارگردان | کارگردانی | فیلم حاتمی کیا | ابراهیم حاتمی کیا | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog